|
Jól működik a budai főgyűjtő |
2010-11-19 07:48:24 Kiss Miklós
A nemrégiben megtartott szennyvízágazati konferencia egyik fő témája a nyár végén üzembeállított központi szennyvíztisztító volt. Oszoly Tamás, a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) főosztályvezetője például a budai főgyűjtő próbaüzemi tapasztalatairól tartott előadást.
A Zsigmond téri szivattyútelep működését a budai főgyűjtő üzemeléséhez kellett igazítani
A budai területek szennyvizének összegyűjtése a budai Duna-parti főgyűjtőcsatorna megépítésével valósult meg, amelynek köszönhetően megszűnt a budai oldalon keletkező szennyvizek tisztítás nélküli folyóba áramlása.
A főgyűjtőcsatorna megépítése kapcsán az egyik legfontosabb kérdés a nyomvonal kialakítása volt. Civil kezdeményezésre a Fővárosi Önkormányzat a nyomvonaltervek módosítása mellett döntött 2005-ben. Megvizsgálva a beruházási költségeket, az össztársadalmi hasznot, és a megvalósíthatósági kockázatokat, az a döntés született, hogy a főgyűjtő váltakozva haladjon az alsó és felső rakpart alatt.
A költséghatékonyság érdekében a nyomvonal három szakaszán (a Lánchíd környezetében, a Fő utcában és a Bogdánffy útnál) a szakemberek felhasználták a már meglévő csatornaszakaszokat is, ám ez erősen behatárolta a főgyűjtő vízelvezető képességét. A főgyűjtőhöz csatlakozó gyűjtőcsatornák egyesített rendszerűek, azaz csapadékvizet is szállítanak. Az építés során külön problémát jelentett, hogy a főgyűjtő több helyütt is keresztezi az árvízvédelmi fővédvonalat.
Mint Oszoly Tamás elmondta, nem volt egyszerű feladat ilyen kötöttségek mellett az elvárásoknak megfelelni. Nagyon sok egyedi problémát kellett megoldani, ami szoros együttműködést igényelt a projekt résztvevői közt. Az FCSM a részletes kiviteli tervek ismeretében döntött például úgy, hogy átépíti a Zsigmond téri szivattyútelepet a főgyűjtő működéséhez igazodva.
A próbaüzem alatt az FCSM rendszeresen ellenőrizte, vizsgálta, monitorozta a főgyűjtő működését. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a budai főgyűjtő jól működik: mind a szárazidei, mind a háromszoros hígítású vizet jól vezeti, a magas Duna-vízállást is jól viselte. A vezetékben az áramlási sebesség megfelelő, a feliszapolódás nem jelentős, a vizsgált időszakban nem volt üzemzavar és szagpanasz sem érkezett./Jónás Ágnes/
|
|
|
2010-11-19 07:48:24·
|
|
|